Skip to content
  • Nieuws
  • Oorshop
  • Auteurs
  • Uitgeverij / contact
    • Wie zijn wij
    • Rights
    • Manuscripten
    • Geschiedenis
    • Literaire prijzen
  • Prospectus
    • Najaarsaanbieding 2025
    • Zomeraanbieding 2025
    • Voorjaarsaanbieding 2025
    • Najaarsaanbieding 2024
    • Zomeraanbieding 2024
    • Voorjaarsaanbieding 2024
  • Podcast
  • Tirade
    • Blog
    • Tijdschrift
    • Abonneren
    • Archief
    • Over Tirade
    • Inzenden
  • De Parelduiker
 
  • Blog
  • Tijdschrift
  • Abonneren
  • Archief
  • Over Tirade
  • Inzenden
Tirade 445 / 2012
[p. 100]

Medewerkers aan dit nummer

Jan Baeke (1956) is dichter en vertaler. In 1997 verscheen zijn debuutbundel Nooit zonder de paarden, gevolgd door de bundel Zo is de zee (2001), Iedereen is er (2004) en Groter dan de feiten (2007). Voor de laatste bundel werd hij genomineerd voor de vsb Poëzieprijs. In 2010 publiceerde hij zijn meest recente bundel, Brommerdagen. Zie ook: www.publicthought.net.

 

Jurriaan Benschop (1963) werkt als schrijver en kunstcriticus in Berlijn. Hij debuteerde in 2006 met de essaybundel De berg van Cézanne, in 2009 gevolgd door Wonen tussen de anderen – een portret van kunststad Berlijn. Momenteel werkt hij aan een nieuw boek, waarvoor hij door Europa reist en op diverse locaties met kunstenaars en schrijvers spreekt over hun werk en herkomst.

 

Wim Brands (1959) bezocht de school voor de journalistiek en is dichter, verslaggever en interviewer. Zijn laatst verschenen bundel is Neem me mee, zei de hond (2010).

 

Driss Chraïbi (1926-2007) was een Frans-Marokkaanse schrijver van een veelzijdig oeuvre, waarvoor hij een aantal belangrijke prijzen kreeg. Hij wordt beschouwd als wegbereider van de jongere generatie Marokkaanse kritische postkoloniale schrijvers, onder wie Tahar bel Jelloun. In Frankrijk wordt hij nog steeds gedrukt en gelezen, in Nederland bleef hij tot nu toe vrijwel onbekend. Het hier opgenomen fragment is het begin van de vertaling van zijn memoires Vu, lu, entendu (1998).

 

Hanneke van Eijken (1981) treedt regelmatig op en publiceerde haar poëzie in literaire tijdschriften en bloemlezingen. In 2010 was Hanneke finalist bij het NK Poetryslam. Naast poëzie schrijft Hanneke een proefschrift aan de Universiteit Utrecht over de constitutionele betekenis van het Europees burgerschap. Voorjaar 2013 verschijnt haar debuutbundel Papieren veulens.

 

Pauline Genee (1968) studeerde Frans en Russisch aan de UvA en Proza aan de SvS. Ze werkte als diplomaat voor het ministerie van Buitenlandse Zaken. Haar eerste roman komt in 2013 uit bij Querido.

 

Piet Gerbrandy (1958) is dichter en classicus.

[p. 101]

Joop Goudsblom (1932) was een van de oprichters van Tirade in 1957 en heeft de naam van het tijdschrift voorgesteld. Hij was van 1968 tot 1997 hoogleraar sociologie aan de Universiteit van Amsterdam. Naast werk op zijn vakgebied publiceerde hij Reserves (1998), een bundel aforismen, notities en korte gedichten, waarin opgenomen het eerder verschenen Pasmunt (1958, uitgebreid in 1976).

 

Alec van der Horst (1971) woont en werkt sinds veertien jaar in Parijs. Hij schrijft verhalen en essays en publiceerde eerder in De Brakke Hond.

 

Marte Kaan (1977) studeerde psychologie en volgde de opleiding aan de Schrijversvakschool Amsterdam. Werkt als freelance journalist en woont met haar man en hun twee kinderen in New Delhi, India. Bij Ambo verscheen haar eerste boek Lang leve de liefde – essays over destructieve liefde. Volgend jaar verschijnt er bij Ambo een bundel met korte verhalen van haar hand.

 

Martijn Knol (1973) is schrijver. Zijn meest recente romans zijn Alles kan kapot (2011) en Aphinar, een romantische tragedie (2007). In 2003 debuteerde hij met De duiker.

 

Gilles van der Loo (1973) debuteerde in Tirade en publiceerde bij Van Oorschot de verhalenbundel Hier sneeuwt het nooit. Hij werkt nu aan zijn tweede boek.

 

Geertrui Marks (1947) was dertig jaar lerares Nederlands, woonde in Frankrijk, en werd literair vertaler. Samen met Lia Tuijtelaars vertaalde zij onlangs proza van Fouad Laroui, Jacques Sternberg en Jonathan Littell. In 2011 won zij de eerste prijs van Nederland Vertaalt in de categorie straattaal. Ze vertaalt graag, en zeker Marokkaanse literatuur.

 

Carel Peeters (1944) is als criticus en essayist verbonden aan Vrij Nederland. Zijn laatste bundel essays is Genieten voor miljoenen. Over populaire cultuur. Wekelijks schrijft hij in Vrij Nederland een Literaire Kroniek en op maandag en vrijdag op de website vn.nl/Boeken.

 

Barber van de Pol (1944) is schrijver (verhalen, essays en romans) en vertaler (van onder meer Don Quichot en Moby Dick en, binnenkort te verschijnen, alle gedichten van Jorge Luis Borges).

[p. 102]

Robin Ramael (1990) maakt deel uit van het Gents jong schrijverscollectief Omfloerst, publiceerde al enkele gedichten in Meander en werd geselecteerd voor Vers Verse, een initiatief van het Poëziecentrum

 

Lennard van Rij (1980) is dichter en literatuurwetenschapper. Hij is regelmatig te zien op poëziepodia en publiceerde gedichten in o.a. Meander, Avantgaerde en Hard Gras. Artikelen van zijn hand verschenen in De Parelduiker en Arabesken.

 

Nickie Theunissen (1969) schrijft en illustreert. Ze volgde een kunstopleiding en studeerde filosofie. In 2011 debuteerde zij in Tirade 441 met poëzie. Haar kinderboek De ontvoering van Mona Lisa verschijnt dit najaar bij uitgeverij Clavis.

  • Waarde lezer!
  • Wim Brands Eenzame Uitvaart
  • Gilles van der Loo Ik kan niet blijven
  • Barber van de Pol Zingcursiefjes
  • Marte Kaan Uitschot
  • Joop Goudsblom Twee maanden Engeland, of de gevolgen van het niet naar gym gaan
  • Hanneke van Eijken Gedichten
  • Alec van der Horst Oorlog
  • Jurriaan Benschop Zout in de wond Over het werk van Miroslaw Bałka
  • Nickie Theunissen Gedichten
  • Lennard van Rij Austin
  • Pauline Genee Russische stilte
  • Robin Ramael Basis
  • Driss Chraïbi Gehoord, gezien, gelezen Vertaling Geertrui Marks
  • Piet Gerbrandy Voegwoorden
  • Martijn Knol Thuis
  • Jan Baeke Gedichten
  • Kroniek van de roman Carel Peeters Waar teleurstelling, daar Plato
  • Medewerkers aan dit nummer
Tweet

Lees de Tirade Blog

  • Afbeelding bij De oude leugen: Dulce et decorum est pro patria mori

    De oude leugen: Dulce et decorum est pro patria mori

    Een paar weken geleden ben ik begonnen gedichten uit mijn hoofd te leren. Een directe aanleiding was er niet, maar het leek me leuk om – wanneer de gelegenheid zich voordoet – een gedicht te kunnen declameren, zoals ik vroeger altijd wel wat kon pingelen als er ergens een piano stond (tegenwoordig ken ik helaas...
    Lees verder
  • Afbeelding bij DE MENS ALS BIOPIC 7 Govert Flinck vs Rembrandt

    DE MENS ALS BIOPIC 7 Govert Flinck vs Rembrandt

    De schilder Govert Teunisz Flinck is opgenomen in het Amsterdamse Pesthuis en zegt: ‘Mijn hele leven heb ik gewacht tot al mijn critici aan de pest, cholera, of tyfus gestorven zijn. Wachten tot iedereen verdwenen en vergeten is, behalve ik. Ja, ik heb rottige gedachten gehad, mijn hele leven. En nu? Eén ding hamert, hámert...
    Lees verder
  • Afbeelding bij Glittertand

    Glittertand

    Voorheen vervloekte ik de studiedagen van mijn dochters basisschool. Dat kwam deels doordat ik ze niet (als een georganiseerde ouder) aan het begin van elk jaar in mijn agenda zette. Gênant vaak heb ik balend voor die poort gestaan, opkijkend naar donkere lokalen. Sinds dit jaar staan alle studiedagen in mijn agenda en mijn hekel...
    Lees verder
Tirade bloggers
  • Foto van Sybren Sybesma
    Sybren Sybesma

    Sybren Sybesma (2001) werd in Leiden geboren. Na de middelbare school deed hij een jaar vooropleiding klassiek piano aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Daarna studeerde hij Biomedische Wetenschappen in Leiden. Hij volgde een cursus korte verhalenschrijven aan de Schrijversvakschool in Amsterdam bij Nico Dros. Bij de Mare kerstverhalenwedstrijd won hij twee keer de derde prijs. Ander werk verscheen op De optimist, Op ruwe planken, De Parelduiker en in het Friese literaire tijdschrift Ensafh. Momenteel studeert hij in Utrecht. Hij speelt nog veel piano.

  • Foto van Jasmijn Kenselaar
    Jasmijn Kenselaar

    Jasmijn Kenselaar studeert in de zomer van 2025 af als toneel- en filmschrijver. Het samenbrengen van mensen en het aanbieden van nieuwe perspectieven kenmerken haar signatuur. Ze schrijft veel voor en over jongeren en plaatst haar verhalen vaak in werelden die een beetje – of heel erg – verschillen van de onze. Haar eindwerk De Ongewilden is een komische, sciencefiction-dramafilm over een zestienjarige wees die zich staande probeert te houden in een wereld die niet voor haar gemaakt is. Haar afstudeerscriptie As if! is een praktijkgericht onderzoek naar hoe schrijftechnieken kunnen worden ingezet om films en series te creeëren met een positieve impact op tieners. Voor afstuderend regisseur Julija Filipović schreef ze daarnaast De Golven – een vrije bewerking van de gelijknamige roman van Virginia Woolf. Haar korte film GENIUS is in juni 2025 te zien tijdens het Rotterdams Open Doek Filmfestival.

  • Foto van Milo van Bokkum
    Milo van Bokkum

    Milo van Bokkum (Amsterdam, 1994)  is economieverslaggever bij NRC.

Blog archief
  • 2025
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2024
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2023
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2022
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2021
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2020
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2019
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2018
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2017
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2016
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2015
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2014
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2013
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2012
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
  • 2011
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • juli
    • juni
    • mei
    • maart
    • februari
  • 2010
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2009
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
  • 2000
    • januari
  • Tirade bloggers
  • Over Tirade
  • Honorering
  • Abonneren
  • Inzenden
Voorwaarden © 2019 Van Oorschot
  • Facebook
  • Twitter