Skip to content
  • Nieuws
  • Oorshop
  • Auteurs
  • Uitgeverij / contact
    • Wie zijn wij
    • Rights
    • Manuscripten
    • Geschiedenis
    • Literaire prijzen
  • Prospectus
    • Najaarsaanbieding 2025
    • Zomeraanbieding 2025
    • Voorjaarsaanbieding 2025
    • Najaarsaanbieding 2024
    • Zomeraanbieding 2024
    • Voorjaarsaanbieding 2024
  • Podcast
  • Tirade
    • Blog
    • Tijdschrift
    • Abonneren
    • Archief
    • Over Tirade
    • Inzenden
  • De Parelduiker
 
  • Blog
  • Tijdschrift
  • Abonneren
  • Archief
  • Over Tirade
  • Inzenden
Tirade 425 / 2008
[p. 152]

Medewerkers aan dit nummer

Maarten Asscher (1957) is schrijver en boekhandelaar te Amsterdam. Zijn laatstverschenen boek is Bekentenissen van een nieuwsgierig mens (2008).
Marjet Cliteur (1960) studeerde Wijsbegeerte aan de Universiteit van Amsterdam en beeldende kunst aan de Rietveldacademie. Zij volgde lessen aan ‘t Colofon en studeerde af onder begeleiding van Rob Schouten en Martin Reints. Zij publiceerde eerder een serie van vier gedichten in tijdschrift Optima, onder de titel ‘Kopslomp’.
Edwin Fagel (1973) debuteerde in november 2007 met de bundel Uw afwezigheid. Deze werd bekroond met de Jo Peters Poëzieprijs en genomineerd voor de C. Buddingh’-prijs. Hij is neerlandicus en werkt momenteel als journalist. Daarnaast is hij redacteur van de webzines ‘blue-turns-grey’ en ‘de Recensent’.
Hans den Hartog Jager (1968) is schrijver en kunstcriticus. Zijn meest recente boeken zijn Haai op sterk water, een bundeling van zijn essays over kunst en Dit is Nederland, een overzicht van de Nederlandse schilderkunst aan de hand van tachtig toonaangevende schilderijen.
Sanneke van Hassel (1971) debuteerde in 2005 met de verhalenbundel IJsregen. Twee jaar erna volgde de bundel Witte veder. Beide bundels werden meerdere malen genomineerd en Witte veder ontving uiteindelijke de bng Nieuwe Literatuurprijs. In het voorjaar van 2006 verbleef zij drie weken in Sarajevo. Van deze reis deed ze verslag in Snippers Sarajevo, dat gepubliceerd werd in Tirade.
Ineke Holzhaus (1951) schrijft gedichten, toneelteksten en hoorspelen. In april 2008 verscheen bij uitgeverij Wagner en van Santen: Hond in Pompei.
[p. 153]
Mirjam Lafleur (1952) is celliste en lijstenmaakster. Eerder dit jaar verscheen een verhaal van haar in De Gids.
Martijn Meijer (1974) is filosoof en freelance journalist. Hij publiceerde twee romans: Arthurs Apocalyps (2005) en Foute man (2008).
Erik Menkveld (1959) schrijft poëzie en proza. Publicaties: De karpersimulator (1997) Schapen nu! (2001) en Prime Time (2005). In 2007 verscheen zijn boek Met de meeste hoogachting, met brieven/essays bij Van Oorschot. Menkveld is oud-redacteur van Tirade.
Jan van Mersbergen (1971) debuteerde in 2001 met de roman De grasbijter, die genomineerd werd voor de Debutantenprijs. Vervolgens verschenen de romans De macht over het stuur, De hemelrat, en in 2007 Morgen zijn we in Pamplona. Deze laatste roman werd genomineerd voor de Halewijnprijs en de bng Nieuwe Literatuurprijs, zal in vertaling verschijnen in Frankrijk (Gallimard) en Duitsland (Kunstmann), en inmiddels wordt er gewerkt aan de verfilming (idtv/Motel).
Manet van Montfrans (1944) doceert Europese literatuurgeschiedenis en Franse letterkunde aan de UvA. Ze promoveerde in 1999 op een proefschrift over vormdwang en autobiografie, getiteld Georges Perec. La Contrainte du réel (Rodopi). In 2003 verscheen van haar bij De Arbeiderspers Georges Perec, een gebruiksaanwijzing. Zij publiceert regelmatig in binnen- en buitenland over hedendaagse Franse literatuur en is redacteur van het tijdschrift Marcel Proust Aujourd’hui (Rodopi).
Vonne van der Meer (1952) is schrijfster, haar laatste roman Take 7 verscheen in 2007 bij Uitgeverij Contact.
Roos Ouwehand (1968) is actrice en columniste voor NRC Handelsblad. Na haar studie aan de toneelschool in Amsterdam, werkte ze tien jaar bij Toneelgroep Amsterdam. De afgelopen jaren was ze te zien in Leef!, TBS en als Hannah de Swaan in Keyzer en de Boer Advocaten. In oktober verschijnt Warm Beton en andere verhalen (een verzamelbundel columns) en in februari 2009 Eigenlijk ben ik Spaans, over de acteur Joop Admiraal.
[p. 154]
Lodewijk van Oord (1977) doceert geschiedenis van het Midden-Oosten en conflictstudies aan het United World College in Wales. Gedichten verschenen eerder in De Revisor, proza in De Gids. Hij schrijft regelmatig over het Palestijns-Israëlische conflict. Zijn essay ‘Drijfzand en dronkenschap’ werd genomineerd voor de Banning essayprijs 2008.
Wouter van Oorschot (1952) is uitgever.
Ester Naomi Perquin (1980) is dichter en redacteur van Tirade. Zij debuteerde in het voorjaar van 2007 met de bundel Servetten halfstok. Haar nieuwe bundel verschijnt in het voorjaar van 2009 bij Uitgeverij Van Oorschot.
Ton Rozeman (1968) is schrijver-dichter en pleitbezorger van het korte verhaal. Hij studeerde Nederlands en volgde de vierjarige opleiding aan het Colofon, waar hij sinds enkele jaren zelf doceert. Hij publiceerde twee goed ontvangen verhalenbundels, die werden bekroond met het Charlotte Köhler Stipendium. Onlangs verscheen zijn novelle Nu gaat het gebeuren. Meer informatie op www.tonrozeman.nl
Tomas Schats (1976) studeerde aan de Academie voor Beeldende Kunst en Vormgeving in Den Bosch. Zijn tekeningen en animaties zijn eenvoudige, lichtvoetige observaties, gemaakt met simpele middelen maar met een grote poëtische zeggingskracht. De werken zijn dicht-op-de-huid, wellicht ook naief, maar niettemin scherp.
Martin Vesseur werd in 2001 en 2002 uitgeroepen tot Nederlands beste reclameschrijver. Hij schrijft reclamecopy en bedenkt reclamecampagnes te Amsterdam. Vesseur publiceerde eerder in literair tijdschrift De Brakke Hond en in 2007 in Mobius Magazine (usa) het verhaal ‘In Snuff Park’.
Boris Vriens (1970) studeerde geschiedenis en is huisman in een Brabants dorp. ‘De porseleinzaak’ is zijn debuut.
Menno Wigman (1966) is dichter en bloemlezer. Zijn bundel Zwart als kaviaar (2001) werd bekroond met de Jan Campert-prijs. In 2006 publiceerde hij Het gesticht, een literair logboek over zijn verblijf als writer in residence in de psychiatrische kliniek van Den Dolder.
[p. 155]
Miek Zwamborn (1974) is schrijver en beeldend kunstenaar. Zij publiceerde Oploper (2000) en Vallend hout (2004) en werkt aan haar derde boek Kladsteen.
[p. 156]


illustratie

  • Hans den Hartog Jager Reina Victoria
  • Maarten Asscher De koe die in de gehaktbal zit
  • Ester Naomi Perquin La vie en rose
  • Menno Wigman ‘Stinknormal’
  • Miek Zwamborn Venus Spa
  • Martijn Meijer Wat zoekt een Noor in China?
  • Ton Rozeman Koffer
  • Roos Ouwehand De tas die nergens naartoe ging
  • Edwin Fagel Het wit
  • Sanneke van Hassel Como
  • Martin Vesseur Zang van de sprinkhaan
  • Erik Menkveld Sie haben ihr Glück in der Hand
  • Vonne van der Meer In vreemde handen
  • Lodewijk van Oord Gedichten
  • Jan van Mersbergen Altijd honger
  • Ineke Holzhaus Gedichten
  • Wouter van Oorschot Melle, de fallus en het taboe
  • Boris Vriens De porseleinzaak
  • Marjet Cliteur Gedichten
  • Mirjam Lafleur Soumia
  • Manet van Montfrans Dante bij Modiano: een goddelijke komedie in Parijs
  • Medewerkers aan dit nummer
Tweet

Lees de Tirade Blog

  • Afbeelding bij De oude leugen: Dulce et decorum est pro patria mori

    De oude leugen: Dulce et decorum est pro patria mori

    Een paar weken geleden ben ik begonnen gedichten uit mijn hoofd te leren. Een directe aanleiding was er niet, maar het leek me leuk om – wanneer de gelegenheid zich voordoet – een gedicht te kunnen declameren, zoals ik vroeger altijd wel wat kon pingelen als er ergens een piano stond (tegenwoordig ken ik helaas...
    Lees verder
  • Afbeelding bij DE MENS ALS BIOPIC 7 Govert Flinck vs Rembrandt

    DE MENS ALS BIOPIC 7 Govert Flinck vs Rembrandt

    De schilder Govert Teunisz Flinck is opgenomen in het Amsterdamse Pesthuis en zegt: ‘Mijn hele leven heb ik gewacht tot al mijn critici aan de pest, cholera, of tyfus gestorven zijn. Wachten tot iedereen verdwenen en vergeten is, behalve ik. Ja, ik heb rottige gedachten gehad, mijn hele leven. En nu? Eén ding hamert, hámert...
    Lees verder
  • Afbeelding bij Glittertand

    Glittertand

    Voorheen vervloekte ik de studiedagen van mijn dochters basisschool. Dat kwam deels doordat ik ze niet (als een georganiseerde ouder) aan het begin van elk jaar in mijn agenda zette. Gênant vaak heb ik balend voor die poort gestaan, opkijkend naar donkere lokalen. Sinds dit jaar staan alle studiedagen in mijn agenda en mijn hekel...
    Lees verder
Tirade bloggers
  • Foto van Menno Hartman
    Menno Hartman

    Menno Hartman (1971) is uitgever bij Van Oorschot.

  • Foto van Gigi Müjde
    Gigi Müjde

    Gigi Müjde studeert in augustus 2025 af van de schrijfopleiding met een gemoderniseerde bewerking van het Middelnederlandse toneelstuk Mariken van Nieumeghen, namelijk: Meryem van Mokum. Door de lens van een oud Nederlands stuk, reflecteert die op de hedendaagse Nederlandse samenleving. In diens schrijven, speelt Gigi met taal, gebaar en referenties – om de lezer een eigen(aardige) wereld in te lokken vol verwarring en plezier. Die schrijft ook graag in samenwerking, vooral met Robin Alberts volgens hun eigen versie van de flarf-techniek, waarin er een tekst heen en weer wordt verstuurd en om en om wordt herschreven tot het onherkenbaar vol zit met liefde voor taal. Gigi schrijft alleen vanuit liefde, anders telt het niet.

  • Foto van Koen Dobbelaer
    Koen Dobbelaer

    Koen Dobbelaer (2000) is schrijver, scenarist en voormalig kindacteur. Deze zomer studeert hij af van de studie Writing for Performance aan de Hogeschool voor de Kunsten Utrecht met het filmscenario Een Film Over Familie, een absurdistisch drama over de drang naar maakbaarheid. Dit najaar verschijnt de door hem geschreven film De Laatste Dag in het Leven van Walterus.

Blog archief
  • 2025
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2024
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2023
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2022
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2021
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2020
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2019
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2018
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2017
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2016
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2015
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2014
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2013
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2012
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
  • 2011
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • juli
    • juni
    • mei
    • maart
    • februari
  • 2010
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2009
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
  • 2000
    • januari
  • Tirade bloggers
  • Over Tirade
  • Honorering
  • Abonneren
  • Inzenden
Voorwaarden © 2019 Van Oorschot
  • Facebook
  • Twitter