Skip to content
  • Nieuws
  • Oorshop
  • Auteurs
  • Uitgeverij / contact
    • Wie zijn wij
    • Rights
    • Manuscripten
    • Geschiedenis
    • Literaire prijzen
  • Prospectus
    • Najaarsaanbieding 2025
    • Zomeraanbieding 2025
    • Voorjaarsaanbieding 2025
    • Najaarsaanbieding 2024
    • Zomeraanbieding 2024
    • Voorjaarsaanbieding 2024
  • Podcast
  • Tirade
    • Blog
    • Tijdschrift
    • Abonneren
    • Archief
    • Over Tirade
    • Inzenden
  • De Parelduiker
 
  • Blog
  • Tijdschrift
  • Abonneren
  • Archief
  • Over Tirade
  • Inzenden
Tirade 449 / 2013
[p. 101]

Medewerkers aan dit nummer

Heather Bell is de auteur van verschillende dichtbundels, waaronder How to make people love you en Expletive Deleted.

 

Walter van den Berg (1970) heeft twee romans geschreven, De hondenkoning en West. In oktober verschijnt Van dode mannen win je niet bij de Bezige Bij.

 

Wim Brands (1959) bezocht de school voor de journalistiek en is dichter, verslaggever en interviewer. Zijn laatst verschenen bundel is Neem me mee, zei de hond (2010).

 

Nikki Dekker (1989) schrijft proza en poëzie. Ze is werkzaam als webredacteur voor de vpro.

 

Matthew Dickman (1975, Portland, Oregon) publiceerde twee chapbooks en twee dichtbundels, waaronder zijn debuut All-American Poem, waarvoor hij verschillende prijzen ontving.

 

Lucia van Eeden (1985) is beëdigd vertaler Pools en studeert daarnaast Geneeskunde en Taalwetenschappen – Vertalen aan de Universiteit van Amsterdam. In 2005 won zij de eerste prijs bij het Concours voor literaire vertalingen Pools-Nederlands, gehouden door de Poolse Ambassade te Den Haag. Zij woont en werkt in Amsterdam.

 

Auke Hulst (1975) is schrijver en journalist. Hij schreef onder meer voor Vrij Nederland, NRC Handelsblad en De Standaard. Hij debuteerde met de roman Jij en ik en alles daartussenin (2006). Zijn laatste roman is Kinderen van het ruige land.

 

Florian Illichmann-Rajchls (1968) roman Der weite weg zum Wasserspender verscheen in Oostenrijk bij Uitgeverij Metroverlag.

 

Sander Kollaard (1961) is geboren in Amstelveen en studeerde geschiedenis in Amsterdam. Hij woont en werkt op het Zweedse platteland, in een voormalige pastorie, samen met zijn vrouw en drie kinderen. In 2012 verscheen zijn debuut Onmiddellijke terugkeer van uw geliefde. Hij debuteerde in Tirade en publiceerde verder in De Gids en Passionate Magazine en werkt momenteel aan een roman.

[p. 102]

Halbo Kool (1943), schilder, drietalig dichter en vertaler, zoon van de gelijknamige dichter heeft weinig geëxposeerd en gepubliceerd, van alles en nog wat gedaan voor het dagelijks brood. Laatste expositie in 2012 Angoulême (Frankrijk), waar hij na London neerstreek, t.g.v. de publicatie van zijn Coustantia Cavafy, la rue Chérif Pacha est ma nièce.

 

Angélique de Kroon (1974) is literair vertaler Scandinavisch en beeldend kunstenaar. Ze studeerde Scandinavistiek in Groningen en deed hier ook de kunstacademie. Ze heeft diverse boeken vertaald. Haar meest recente vertaling is Het zevende kind van Erik Valeur.

 

Sophie Kuiper (1981) studeerde Fins in Groningen en Stockholm. Ze vertaalt vanuit het Fins en het Zweeds. Op dit moment maakt ze deel uit van de Masterclass voor beginnende vertalers Fins-Nederlands van FILI – Finnish Literature Exchange en werkt ze aan de vertaling van twee Finse jeugdromans. Naast haar werk als vertaler is Sophie betrokken bij het organiseren van Finse cultuurevenementen in Amsterdam.

 

Delphine Lecompte (1978) schrijft als een bezetene groteske gedichten over anemische zadelmakers, Friese koorddansers, en perverse orgeldraaiers. Haar vierde dichtbundel heet Schachten en amuletten (De Bezige Bij).

 

Eva Meijer (1980) is beeldend kunstenaar, filosoof, schrijver en singer-songwriter. Haar tweede roman Dagpauwoog verschijnt in november bij Uitgeverij Cossee.

 

Aki Ollikainens (1973) roman Nälkävuosi verscheen in Finland bij uitgeverij Siltala. Het boek dat in vertaling Het hongerjaar zou heten, werd in 2012 bekroond met de Helsingin Sanomat Literatuur Prijs.

 

Zośka Papużanka’s (1978) roman Szopka verscheen in Polen bij uitgeverij Świat Książki.

 

Carel Peeters (1944) is als criticus en essayist verbonden aan Vrij Nederland. Onlangs verscheen zijn boek Het wonderland van Lewis Caroll. Wekelijks schrijft hij in Vrij Nederland een Literaire Kroniek en op maandag en vrijdag op de website vn.nl/Boeken.

[p. 103]

Stine Pilgaards (1984) roman Min mor siger (Mijn moeder zegt) verscheen in Denemarken bij uitgeverij Rosinante & Co.

Liz Rosenberg (1955) publiceerde verschillende dichtbundels, romans en kinderboeken. Ze is docent Creative Writing aan suny Binghamton.

 

Richard Siken woont en werkt in Tucson, Arizona. Voor zijn debuut Crush ontving hij de prestigieuze Yale Younger Poets Prize.

 

Brenda Shaughnessy (1970) publiceerde drie dichtbundels, waarmee ze verschillende prijzen en beurzen ontving. Momenteel doceert ze Engels en Creative Writing aan Rutgers-Newark in New Jersey.

 

Lize Spit (1988) woont in Brussel. Ze schrijft scenario’s, proza en poëzie. Ze publiceerde in Kluger Hans, Das Magazin en het Liegend Konijn. Momenteel werkt ze aan een langspeelfilm, met steun van het Vlaams Audiovisueel Fonds. Ze won de schrijfwedstrijd Write Now! 2013.

 

Pieter Streutker (1966) heeft enkele jaren Vertaalwetenschap gestudeerd aan de UvA en hierna ruim vijftien jaar in de sociale zekerheid gewerkt. Omdat het vertalen bleef trekken is hij in 2002 als freelancer vertaler begonnen. Vanuit de wens zich verder te ontwikkelen heeft hij de opleiding Literair vertalen (D-N) aan de Vertalersvakschool gevolgd en deze in 2010 met succes afgerond.

 

Leo Vroman (1915) is dichter, prozaïst, essayist, illustrator en hematoloog. Hij woont samen met zijn vrouw Tineke in de Verenigde Staten. Inmiddels staan talloze publicaties en alle belangrijke literaire prijzen op zijn naam.

 

Joost Zwagerman (1963) is schrijver, dichter, essayist en criticus. Hij debuteerde in 1989 met de roman De houdgreep. Andere titels zijn onder andere Gimmick, Vals licht en De buitenvrouw. Zijn laatste boek heet Kennis is geluk. Nieuwe omzwervingen in de kunst.

  • Menno Hartman Tirade groeit Ter inleiding van dit nummer
  • De ambassadeur Joost Zwagerman Jack Kerouacs On the Road Honger naar banale en sacrale ervaringen
  • Walter van den Berg Voetbalkantine
  • Nikki Dekker Twee gedichten
  • Halbo Kool Tabula Rasa
  • Sander Kollaard Kielse klanken
  • Aki Ollikainen Het hongerjaar Vertaling Sophie Kuiper
  • Zośka Papużanka Een eigen huis Vertaling Lucia van Eeden
  • Florian Illichmann-Rajchl De lange weg naar de waterkoeler Vertaling Pieter Streutker
  • Stine Pilgaard Mijn moeder zegt Vertaling Angélique de Kroon
  • Auke Hulst Sluitingstijdmuziek
  • Delphine Lecompte Zes gedichten
  • Eva Meijer Twee verhalen
  • Wim Brands Tip Marugg
  • Leo Vroman Vijf gedichten
  • Lize Spit Jagersaus
  • Heather Bell Waarom je nooit met een dichter moet trouwen Vertaling Lieke Marsman
  • Richard Siken Lillian Gish gaat naar de hel Vertaling Lieke Marsman
  • Brenda Shaughnessy Een dichters gedicht Vertaling Lieke Marsman
  • Liz Rosenberg Gedichten van genoegen Vertaling Lieke Marsman
  • Matthew Dickman Zelfportret met een ballon Vertaling Lieke Marsman
  • Kroniek van de roman Carel Peeters De mislukte hartverzachter
  • Medewerkers aan dit nummer
Tweet

Lees de Tirade Blog

  • Afbeelding bij Zomerverlies

    Zomerverlies

    Alle ramen stonden open en toch was het warm in mijn keuken. Ik sneed knoflook in dikke plakken en liet die bruinen in de lekkerste olijfolie, hakte een paar rijpe vleestomaten en voegde die toe, dopte hulkgroene erwtjes. Als ik buiten de deur ga eten maak ik voor vertrek iets voor de thuisblijvers; je bent...
    Lees verder
  • Afbeelding bij De bekende weg

    De bekende weg

    Het Zeeuwse dijkhuisje van B’s tante is al een jaar of twintig in mijn leven. Het is er stil, er is veel licht en de zee voelt heel dichtbij, maar rond de dijk is geen toerisme. Het enige wat er verandert is de tuin: er zijn meer rozen dan voorheen. De wilg is groter, en...
    Lees verder
  • Afbeelding bij Zo alleen… Zo alleen 

    Zo alleen… Zo alleen 

    (beeld: Don Duyns) Uit de hengstebron gedronken hebben.   Ik schrijf over gegeven paarden en ogen van naalden.  Over brood op de keukenplank muizen die op tafel dansen en   klokjes die tikken.  Had het meisje geantwoord.  Hij had haar rode kapje gevolgd en zijn besluit genomen.  Ik ben een poëet, had ze piepend gezegd.  Aan de...
    Lees verder
Tirade bloggers
  • Foto van Koen Dobbelaer
    Koen Dobbelaer

    Koen Dobbelaer (2000) is schrijver, scenarist en voormalig kindacteur. Deze zomer studeert hij af van de studie Writing for Performance aan de Hogeschool voor de Kunsten Utrecht met het filmscenario Een Film Over Familie, een absurdistisch drama over de drang naar maakbaarheid. Dit najaar verschijnt de door hem geschreven film De Laatste Dag in het Leven van Walterus.

  • Foto van Femke Lucia
    Femke Lucia

    Femke Lucia (Bogota, 1998) is een eerlijke schrijver, die realistische, menselijke verhalen in een magisch daglicht zet. Ze schrijft omdat ze gelooft in de kracht van verhalen en hecht veel waarde aan gemeenschappelijkheid, haar voorouders en Latijns Amerikaanse muziek. Ze bevindt zich in een zoektocht naar de vorm en betekenis van het schrijverschap, en laat zich daarbij leiden door haar eigen ritme en intuïtie.

  • Foto van Menno Hartman
    Menno Hartman

    Menno Hartman (1971) is uitgever bij Van Oorschot.

Blog archief
  • 2025
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2024
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2023
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2022
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2021
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2020
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2019
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2018
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2017
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2016
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2015
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2014
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2013
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2012
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
    • mei
    • april
  • 2011
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • juli
    • juni
    • mei
    • maart
    • februari
  • 2010
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juni
    • mei
    • april
    • maart
    • februari
    • januari
  • 2009
    • december
    • november
    • oktober
    • september
    • augustus
    • juli
    • juni
  • 2000
    • januari
  • Tirade bloggers
  • Over Tirade
  • Honorering
  • Abonneren
  • Inzenden
Voorwaarden © 2019 Van Oorschot
  • Facebook
  • Twitter